Masaż

poprawianie kondycji i samopoczucia poprzez masaż

Masaż dla kobiet w ciąży

Ból okolicy lędźwiowej i krzyżowej dotyczy około 45% kobiet w ciąży. Jest konsekwencją wzrostu wagi kobiety oraz zmiany postawy w wyniku przemieszczenia się środka ciężkości ku przodowi. Dodatkowo między 20 a 26 tygodniem ciąży, w wyniku działania hormonów, dochodzi do rozluźnienia połączeń więzadłowych w obrębie miednicy, co skutkuje jej nadmierną ruchomością. Bóle pojawiają się najczęściej między 12 a 18 tygodniem ciąży, nasilają w 24-30 tygodniu. Ze względu na ograniczenie możliwości stosowania leków przeciwbólowych w czasie ciąży, zaleca się uśmierzanie bólu za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych np. masaży.

Masaż w ciąży przynosi ulgę w dolegliwościach pleców, pomaga uporać się z obrzękami kończyn dolnych. Naukowo udowodniony jest wpływ masażu wykonywanego regularnie w czasie trwania ciąży na poprawę nastroju u kobiet, zmniejszenie bólu kończyn dolnych i pleców. Zabieg wykonywany jest w leżeniu na boku lub w pozycji siedzącej, w zależności od preferencji i samopoczucia klientki.

UWAGA! Masaż u kobiet w ciąży wykonujemy po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym (Panie proszone są o pisemną zgodę lekarza ginekologa)